Как анемията “прави” зимата още по-студена
Студено ли ти е постоянно? Изпитваш ли необяснима умора, особено в зимните месеци? Железният дефицит и анемията, до която води, са сред най-честите виновници за това състояние.
Един от най-важните микроелементи – желязото (Fe) – е основна част на хемоглобина и помага на червените кръвни клетки (еритроцити) да поддържат своята функция – да пренасят кислород, хранителни вещества и топлина по цялото тяло.
Уви, данните на Световната здравна организация сочат, че в световен мащаб 40% от всички деца на възраст между 6 месеца и 5 години, 37% от бременните и 30% от жените на възраст 15–49 години са засегнати от анемия, а желязодефицитната анемия е най-разпространеният хранителен дефицит в света.
Научете каква е връзката между желязото и усещането ни за студ и как можем да си набавяме достатъчно от ценния микроелемент, за да се чувстваме здрави и енергични.
Как работи терморегулацията на тялото ни?
Тялото е невероятен механизъм, чиито органи и системи работят заедно, за да ни поддържат здрави. Няколко са отговорните “звена”, които поддържат нормалната ни телесна температура.
Хипоталамусът е център в мозъка, който контролира температурата на тялото – подава му сигнали кога да се стопли или охлади.
Щитовидната жлеза контролира метаболизма и регулира генерирането на топлина в тялото, чрез изгарянето на калории.
Кръвообращението и телесните мазнини са третият фактор за терморегулацията. Ако кръвта се движи безпроблемно, разпространява топлината в организма, а телесните мазнини от своя страна я запазват.
Общото здраве е от решаващо значение за регулирането на температурата. Колкото по-здрави сме, толкова по добре ще работят всички процеси в организма, а това включва и генерирането на топлина и охлаждането.
Желязото в организма е изключително важно за кръвообращението, оросяването и цялостното ни здраве, и има пряка връзка с телесната температура, концентрацията и енергийния ни тонус.
Защо винаги ми е студено, когато всички около мен се чувстват добре?
Това състояние се нарича “непоносимост към студ” и означава, че сте изключително чувствителни към ниските температури. Може да е цялостно усещане за температурен дискомфорт или да го чувствате в определени части на тялото – най-често дланите и ходилата.
Има редица потенциални причини за непоносимост към студ, а сред най-честите е неправилна работа на системата за регулиране на температурата, която пряко зависи от кръвния поток (оросяването) и достатъчните нива желязо в организма.
Ниското съдържание на микроелемента затруднява тялото да генерира, съхранява и разпространява топлина, причинява загубата ѝ и забавя нормалното производство на хормони в щитовидната жлеза. Нещо повече, когато до тъканите ни не достига достатъчно кислород, ние се чувстваме изтощени и имаме проблеми с концентрацията, и паметта.
Анемията, до която може да доведе железният дефицит е основна причина за лоша терморегулация и постоянно усещане за студ и умора. Състоянието причинява хипоксия или недостиг на кислород в тъканите. Това може да доведе до хипотермия (студен телесен стрес), което означава, че тялото ви губи топлина по-бързо, отколкото може да я генерира.
Какви са факторите за ниско желязо?
- Ниско телесно тегло
- Тежък месечен цикъл при жените
- Бременност
- Анорексия, булимия
- Влошена способност за усвояване на веществата от храната
- Рестриктивни диети, като веганството
- Някои състояния, като възпаления на червата, онкологични и бъбречни заболявания и др.
Недостигът на желязо и желязодефицитната анемия засягат по-често жените и децата, но също и мъжете – в зависимост от здравословното им състояние и начина на живот.
Приемът на повече желязо ще се подобри ли способността на тялото ми за терморегулация?
Ако сте сред 30-те процента от жените, които страдат от недостиг на желязо, увеличеният му прием вероятно ще подобри вашата поносимост към студа.
Има няколко начина да го направите.
Първият е добавянето на повече богати на желязо храни към вашата диета:
- Червено и птиче месо
- Морска храна
- Фасул и варива
- Ядки и семена
- Обогатени с желязо зърнени продукти
- Тъмнозелени листни зеленчуци, като спанак и коприва
Витамин С естествено увеличава усвояването на желязото, така че консумирайте тези храни с източник на вит. C, като чушки или цитрусови плодове.
Ако искате по-удобен, бърз и ефективен начин да увеличите нивата на желязо в тялото си, приемът на новата добавка ФероЕнерджи на PrimLife е отличен избор.
ФероЕнерджи се отличава с ефективна за усвояване на желязото форма – приятен на вкус сироп. Добавката е комбинация на Fe с Вит. C, B1, B6 и B12 и подпомага бързото справяне с железния дефицит.
ФероЕнерджи се приема само веднъж на ден за подобряване на терморегулацията, енергийния тонус, паметта, концентрацията, настроението и общото здраве.
Помогнете на тялото си да се чувства добре с градусите, независимо от сезона. Потърсете ФероЕнерджи в аптеките или поръчайте бързо и удобно онлайн на primlife.bg
Източници:
- Interactions Between Hypoxia and Hypothermia, annualreviews.org
- Iron deficiency, healthdirect.gov.au
- Anemia, Iron, and Your Temperature, sanguina.com
- Anaemia, www.who.int
- Iron deficiency anaemia, nhs.uk